piątek, 18 czerwca 2010

Narzędzia


Temat trochę spóźniony ale warto o tym coś napisać tym bardziej że wiele osób zaczynających przygodę z introligatorstwem o to właśnie mnie pyta. Wiadomo że same chęci nie wystarczą, trzeba coś mieć aby móc coś zrobić a skąd czerpać informacje???
No właśnie, w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia chyba ostatni raz wydano książkę o introligatorstwie i przepraszam z góry jeśli się mylę, ale obecnie nic na ten temat po prostu nie ma. Nie ma ale w języku polskim, w innych językach można wybierać jak w ulęgałkach i ja dla wszystkich początkujących z czystym sumieniem polecam bardzo popularne wydawnictwo "Bookbinding, Techniques and Projects" Josepa Cambrasa. Krok po kroku co i jak wykonać, opisy poparte dużą ilością zdjęć a przede wszystkim ciekawy wstęp i informacje jak się należy przygotować. Z tej właśnie pozycji kilka zdjęć najpotrzebniejszych narzędzi, a potem już tylko do prób i ćwiczeń...

Powodzenia!!!


wtorek, 8 czerwca 2010

XIV. MEZINÁRODNÍ SEMINÁŘ SČK a XIII TUKV - Podsumowanie


Wróciłem w niedzielę wieczorem... Aby post wypadł obiektywniej postanowiłem omijać szerokim łukiem mój domowy komputer i pozostawić cały poniedziałek na jeszcze bardzo gorące przemyślenia. Posortowałem też zdjęcia i obejrzałem większość materiału z dvd jaki otrzymałem od Jirki Fogla z Zamberka. Z trudem wracam do spraw codziennych, w pracy mógłbym dać z siebie więcej ale myślami ciągle jestem u naszych południowych sąsiadów.
Zaraz po powrocie napisałbym że wszystkie prezentacje i cała wystawa były niesamowite, dzisiaj chłodniej już wszystko analizuję i mam nadzieję że Dusan Novacek tu nie zagląda ponieważ w połowie jego prezentacji zacząłem ziewać... Dusane promin ale opravdu je to pravda... Cóż, wiem przez to które zagadnienia z zakresu introligatorstwa interesują mnie najbardziej a które śmiało mogę odpuścić.
Po Dusane swoją "Prednaske" zaprezentowała Jana Pribikova i jak to z Janą bywa natychmiast zrobiło się weselej, a przede wszystkim ciekawiej, przynajmniej dla mnie... Jej wyrób japońskich papierów marmurkowych - suminagashi - spotkał się z powszechnym dużym zainteresowaniem, szczególnie wtedy gdy Jana zaprosiła wszystkich do samodzielnej próby wykonania papieru...W przerwie pomiędzy następną prezentacją odbyła się wielce sympatyczna dla mojej skromnej osoby uroczystość wręczenia dyplomów mistrzowskich dla poszczególnych kategorii, a w SCK jest ich do zdobycia aż osiem.
To efekt mojej ubiegłorocznej prezentacji w Pilznie... Czy słusznej, chyba nie mnie to oceniać...
Już wystarczająco dużo czasu wydaje mi się że poświęciłem na teorię, dlatego najbardziej uwielbiam prezentacje przedstawiające konkretne praktyczne aspekty technicznej sztuki introligatorstwa, a kolejny pokaz Pani Karkanovej na temat opraw książkowych w zbiorach morawskiej galerii z Brna zadowolił mnie tylko w części.
Po południu tego samego dnia wydarzenie najważniejsze - otwarcie wystawy XIII Trienale Umelecke Knizni Vazby. I znowu miła niespodzianka dla mnie... Moja "Cenna Waza" w wersji złotej i czarnej otrzymała jedną z nagród, sympatycznego ptaka który otrzymywał każdy z wyróżnionych. Będę zatem miał zawsze miłe skojarzenia gdy tylko na niego spojrzę...
Dzień następny w opinii wielu uczestników okrzyknięty za najciekawszy spełnił wszystkie moje oczekiwania z przed Seminarium SCK.
Helena Klinderova to najjaśniejsza młoda gwiazda współczesnej artystycznej oprawy książek w Republice Czeskiej co dobitnie pokazała podczas swojej prezentacji ale również zbiorem doskonale wykonanych opraw w różnych technikach introligatorskich na samym Trienale.
Helena - czapki z głów przed Tobą!!!

Ostatnimi "prednasejcimi" XIV Seminarium SCK byli moi introligatorscy idole, zarówno z powodów czysto zawodowych jak i z tego jakimi ludźmi są na codzień - JAN SOBOTA i JIRI FOGL. Tego kim są ci dwaj Panowie i co znaczą dla Spolecenstva Ceskych Kniharu nie sposób opowiedzieć lub napisać nawet w kilku postach. Nie wyobrażam sobie tych krótkich spotkań raz w roku bez ich udziału...


Na koniec wspomnę również o dodatkowych korzyściach bycia członkiem SCK, bo poza tym że oczy raduje szereg pięknie oprawionych książek to jeszcze jest okazja do licznych rozmów, wymiany doświadczeń i poznawaniu stylów introligatorów z różnych regionów i różnych krajów.
Dzisiaj nieco obszerniej ale naprawdę inaczej się nie dało, poniżej oprawy również nagrodzonych opraw Elisky Cabalovej, Pavli Lukasovej oraz Ivany Vyhnalovej.

Na zdar, JACEK